Piękna polska złota jesień. Jeśli pogoda sprzyja, wiele osób wychodzi ze swoich domów w celach często rekreacyjnych. Nierzadko wiele osób w tym czasie intensywnie zwiedza okoliczne zabytki, podziwia atrakcje danego miejsca. W tym celu warto wybrać się do Bierunia – miasta położonego w województwie śląskim niedaleko Oświęcimia i Tychów.
Co warto zobaczyć?
Jest tu wiele atrakcyjnych zabytków i miejsc, które warto odwiedzić. Do najbardziej popularnych należą:
- Kopiec – jest to sztuczny pagórek, usypany w konkretnym celu. To jeden z najstarszych zabytków miasta – pochodzi z roku 1295. Jego podstawa przypomina kształtem czworobok ze ściętym wierzchołkiem. Na jego szczycie, dosyć wysokim – mierzy około 5 metrów, znajduje się kapliczka św. Jana Nepomucena. Warto się tam udać ze względu na historyczną wartość tego miejsca. Stanowiło ono miejsce obronne oraz siedzibę kasztelana.
- Pomnik św. Walentego – to miejsce szczególne dla mieszkańców Bierunia, gdyż święty Walenty jest patronem tego miasta. Jego postać jest odlana z brązu usytuowana na granitowym cokole. Składane pod pomnikiem bukiety kwiatów mają zapewnić, według legend, szczęście w miłości. Jest to jedyny pomnik tego świętego zarówno na Śląsku, jak i w całej Polsce. W Bieruniu znajduje się również Sanktuarium św. Walentego.
- Utopce – są to rzeźby tajemniczych duchów z ludowych podań. Według mieszczańskich wierzeń, to duchy, które były zrzucone z nieba. Z racji tego, że zamieszkują tereny podmokłe, najbardziej odpowiadały im tzw. Tereny “Żabiego kraju”, które są dzisiejszą powierzchnią powiatu bieruńsko-lędzińskiego. Dla upamiętnienia tych wierzeń i kultury ludowej, na bieruńskim rynku stanęły rzeźby w postaciach: „Starego Utopca”, „Młodego Utopca” i „Kaczki”.
- Warto również wspomnieć o zabytkowych groblach, które chroniły miasto przed wodami Wielkiego Stawu Bieruńskiego, który obecnie nie istnieje. Druga tego typu budowla hydrotechniczna znajduje się w południowej części Bierunia Nowego tzw. Kopani.
- Rynek stanowi typowy układ urbanistyczny miasta średniowiecznego. Są to jednopiętrowe kamienice o różnych elewacjach składające się na kwadratowy rynek. Po renowacji, w latach 2004-2005, rynek zyskał zegar słoneczny, pomnik Powstańców Śląskich, zarys historycznej wagi miejskiej oraz studni z postaciami „Utopców”.

Do pozostałych atrakcji zalicza się mini-arboretum, czyli żywe muzeum przyrody z unikatowymi okazami. Warto również zajrzeć do bieruńskich kościołów – do kościoła św. Barbary, Najświętszego Serca Pana Jezusa oraz kościoła św. Bartłomieja Apostoła. Swoje kroki można skierować na cmentarz żydowski z charakterystycznymi macewami. Spacerując po Bieruniu warto mieć oczy dookoła głowy by dojrzeć wszystkie ciekawe miejsca. Dodając do tego piękną jesienną aurę, zyskamy nietuzinkowy relaks w tym pięknym mieście. Więcej informacji o atrakcjach Bierunia znajdziesz na stronie https://www.bierun.pl/ .
Leave a Reply