Przyroda oferuje nam naprawdę wiele. Szkoda, że nie wszyscy jeszcze o tym pamiętamy. Chociaż w ostatnim czasie, coraz więcej osób docenia to, co zdrowe, ekologiczne i naturalne. Od jedzenia, przez odzież, zabawki, aż po kosmetyki. Pragniemy wyglądać zdrowo, czuć się pięknie i korzystać z darów matki natury. Jednym z takich darów są właśnie glinki. To o ich właściwościach i cudownym działaniu na naszą skórę, powiemy dziś trochę więcej.
Skąd wzięły się glinki w kosmetyce?
Glina to skała osadowa, składająca się przede wszystkim z iłu, który bogaty jest w krzemiany glinu i potasu, wodorotlenki żelaza, kwarc, kaolinit oraz łyszczyków. Naturalną glinkę wydobywa się spod ziemi – z głębokości około 70 cm. Kolejno jest ona suszona na słońcu.
Uwierzycie, że już w czasach biblijnych, na papirusie pojawił się pierwszy zapis na maseczkę z wykorzystaniem glinki. Glinki od wieków znane i ceniony były w Ameryce Południowej, Afryce i większości krajów Dalekiego Wschodu.
Afrykańska ludność, pomimo odosobnienia od cywilizowanych krajów, wytwarzała mieszanki glinek z ziołami, które wykorzystywane były do robienia tatuaży na skórze. Poza funkcją ochronną, wykonane z tych wartościowych składników mieszanki, dawały ochronę skórze i leczyły rany.
Glinki dziś
Współcześnie, różnego rodzaju glinki dostępne są w sklepach z produktami naturalnymi i aptekach. Przemysł kosmetyczny w opisach produktów, wyraźnie zaznacza wspaniałe właściwości tego surowca. Kuracja naturalną glinką ma wielu zwolenników, tak w Polsce, jak i na całym świecie.
Rodzaje glinek – a właściwie ich kolorystyczna różnorodność
Znamy pięć odcieni glinek. Barwa każdej z nich uzależniona jest od rodzaju glinki oraz ilości występujących w jej składzie minerałów. Wyróżniamy:
- Glinkę białą
- Glinkę zieloną – to najpopularniejsza i najsilniej działająca glinka, a jej barwa wynika z obecności jonów żelaza dwuwartościowego.
- Glinkę żółtą,
- Glinkę czerwoną,
- Glinkę różową – powstałą w wyniku pomieszania glinki czerwonej z białą.
Nieco więcej o glince zielonej
Lecznicze właściwości glinki zielonej, wynikają z faktu uwalniania wielu korzystnych dla zdrowia składników – przede wszystkim biopierwiastków. Zastosowane na skórze cząsteczki glinki, pochłaniają toksyny, znajdujące się w naszym naskórku, odżywiając go i dostarczając mu niezbędnych składników mineralnych.
Zieloną glinkę wyróżniają także liczne właściwości: antybiotyczna i antyseptyczne. Glinka hamuje rozmnażanie się bakterii i dezynfekuje wszelkie zmiany skórne, przyspieszając przy tym ich gojenie.
Zielona glinka:
- ściąga,
- wysusza,
- matuje,
- zapobiega tworzeniu się zaskórniaków,
- zamyka pory,
- łagodzi,
- opóźnia procesy starzenia,
- wspomaga leczenie trądziku,
- peelinguje,
- wygładza,
- regeneruje,
- łagodzi oparzenia.
Cóż chcieć więcej?
Lista tych właściwości jednoznacznie mówi, że każdy z nas powinien mieć w swoim domu naturalną glinkę. Świetnej jakości glinki kupić można na https://www.kosmetykanatury.pl/pl/c/Pielegnacja-twarzy/16/1/full. Tutaj dostępny jest także aktywator do glinek, który zadba o nawilżenie i odpowiednią elastyczność skóry.
Kaolin – czyli co nieco o glince białej
Biała glinka, zwana jest również porcelanową. Ma ona sporo podobnych właściwości do glinki zielonej. Wyróżnia ją jednak bardzo duża zawartość biokompatybilnego glinu w postaci glinokrzemianów. Glinka biała łagodzi i wygładza skórę. Przeznaczona jest do cery suchej i bardzo delikatnej. Ten rodzaj glinki bardzo często stosowany jest w zasypkach, cieniach i pudrach.
Glinka czerwona – cudowne właściwości i efekt opalonej skóry
Glinka czerwona, stosowana jest w momencie problemów skóry z trądzikiem różowatym. Regularne jej używanie łagodzi jego objawy, a także uszczelnia naczynka krwionośne, zapobiegając tym samym ich pękaniu. Polecana jest dla cery mieszanej oraz tłustej. Osoby zmagające się ze zmianami alergicznymi skóry, także powinny mieć w swojej kosmetyczce glinkę czerwoną.
Glinka żółta
Ma bardzo podobne właściwości do glinki czerwonej, a jej głównym składnikiem jest trójwartościowe żelazo. Glinka żółta działa przeciwzapalnie, oczyszcza skórę i dogłębnie ją odżywia. Przeznaczona jest do pielęgnacji cery mieszanej i tłustej.
Glinka różowa – powstała z glinki czerwonej i białej
Kolor to tylko jedna z cech, powstałych w wyniku połączenia się dwóch macierzystych glinek. Kolejnymi są jej właściwości. Glinka różowa działa:
- wygładzająco,
- odprężająco,
- dezynfekująco,
- zabliźniająco,
- łagodząco.
Glinki od dawna stosowane były w tradycyjnych, ludowych zabiegach i rytuałach. Dziś także zdajemy sobie sprawę, jak wiele wartościowych składników mają te sproszkowane minerały.
Źródło:
- B. Bednarczyk-Cwynar, K. Majewska, D. Olender, A. Pawełczyk, K. Sowa-Kasprzak, J. Żwawiak, Skarby natury w kosmetyce, Tom I, Wrocław 2014.
Leave a Reply