Lilie drzewiaste są niezwykle atrakcyjnymi roślinami, ale niestety, nie są łatwe w uprawie. Przed posadzeniem ich w ogrodzie warto zapoznać się z wymaganiami lilii. Należy także dowiedzieć się, jak i kiedy sadzić lilie drzewiaste oraz w jaki sposób chronić je przed szkodnikami i chorobami.
Lilia drzewiasta uprawa i charakterystyka
Lilie drzewiaste to mieszańce, pochodzące głównie z dwóch grup ogrodniczych – od lilii trąbkowatych oraz orientalnych. Rośliny charakteryzują się nietypową wielkością łodyg oraz barwnymi, dużymi kwiatami. Występują w wielu kolorach, mogą mieć kwiaty wielobarwne. Pręciki i słupki rośliny są także pokaźne i bardzo dekoracyjne, poszczególne odmiany mogą dorastać nawet do dwóch metrów wysokości. Uprawa lilii drzewiastych to prawdziwa frajda dla ogrodników.
Lilie drzewiasta uprawa
Poruszając zagadnienie lilie drzewiasta uprawa, należy wspomnieć, że rośliny te preferują stanowiska słoneczne, gleby przepuszczalne i żyzne. Dobrze czują się w towarzystwie innych roślin, które swoimi liśćmi i pędami zacieniają cebule.
Podłoże powinno być lekko wilgotne, lilie drzewiaste źle czują się w glebach ciężkich i zlewnych. Lilie drzewiasta uprawa uda się z powodzeniem, jeśli dwa tygodnie przez sadzaniem roślin – przygotujemy podłoże.
W tym celu należy przekopać, pozbyć się chwastów, kamieni oraz korzeni, które mogą negatywnie wpływać na rozwój roślin. Pozostawione chwasty, będą też siedliskiem szkodników lilii, które mogą znacząco uszkadzać liście. Ziemię, w której rosnąć będą rośliny, należy zmieszać z kompostem lub z odkwaszonym torfem, pozytywnie wpłynie to na zasobność podłoża w materię organiczną oraz na wilgotność. Uprawa lilii drzewiastych polega też na odpowiednim nawożeniu roślin, ponieważ te rośliny mają duże wymagania pokarmowe. Rośliny są bardzo wrażliwe na susze, z tego powodu wymagają podlewania w okresie suszy oraz stałego nadzorowania wilgotności podłoża.
Jak sadzić lilie drzewiaste? Kiedy sadzić lilie drzewiaste?
Teraz skupmy się na odpowiedzi na pytania – jak sadzić lilie drzewiaste? Oraz kiedy sadzić lilie drzewiaste? Termin sadzenia roślin to jesień, najlepiej zrobić to na przełomie września i października. Oprócz tego kiedy sadzić lilie drzewiaste ważne jest to, jak to robić. Roślina posiada stosunkowo duże cebule, powinna być wkopana na głębokość odpowiadającą średnicy cebuli. Aby zapewnić roślinie miejsce do optymalnego wzrostu trzeba zachowywać odległość od siebie cebul. Wystarczy 30 centymetrów między cebulami.
To jak sadzić lilie drzewiaste zależy też od rodzaju gleby, na której będą rosnąć. Nieco głębiej sadzimy je na glebach lekkich, z dużą zawartością piasku. Lilie mogą rosnąć na jednym miejscu nawet 3 lata, po tym czasie powinniśmy je przesadzić i poprawiać strukturę i zasobność gleby.
Ochrona lilii przed szkodnikami
Rośliny cebulowe są często atakowane przez szkodniki, podobnie jest w przypadku lilii drzewiastej. Uprawa rośliny wymaga więc zwalczania szkodników. Najważniejszym owadem, który atakuje lilie jest poskrzypka liliowa. Ten czerwony chrząszcz jest bardzo charakterystyczny, łatwo można go rozpoznać i zwalczyć. Czerwony szkodnik lilii żeruje na liściach i uszkadza je. Pojawiają się dziurki i czarne odchody owada. Najprostszym sposobem ochrony jest zbieranie chrząszczy. Innymi szkodnikami lilii są mszyce. Niewielkie, zielone owady nie tylko uszkadzają liście, ale też są wektorem groźnych chorób wirusowych. Do ograniczania populacji mszyc na liliach drzewiastych służą insektycydy lub ekologiczne środki ochrony roślin, jakimi są oleje roślinne lub olejki eteryczne.
Ochrona lilii drzewiastych przed chorobami
W uprawach lilii drzewiastych często spotykane są choroby grzybowe i wirusowe. Cebule mogą być atakowane przez szarą pleśń. Zainfekowane organy roślinne pokryte są obfitą pleśnią, w szybkim czasie cebule gniją. Porażone rośliny powinny zostać bezwzględnie usunięte. Inną chorobą, równie niebezpieczną, jest zgnilizna twardzikowa. Przed chorobami można się uchronić, jeśli kupujemy cebule ze sprawdzonych źródeł, wybieramy nieuszkodzone okazy. Odpowiednia pielęgnacja i staranne wykopywanie cebul sprawia, że są one mniej podatne na choroby grzybowe.
Najciekawsze odmiany roślin:
- ’Lavon’,
- ’Pretty Woman’,
- ’High Tea’,
- ’Altari’,
- ’Friso’,
- ’Beverly Dreams’,
- ’Purple Prince’.
Przepiękne sadzonki liliowców ogrodowych zamówić można w internetowym sklepie ogrodniczym https://www.podkarpackiesady.pl/pl/c/Liliowce-ogrodowe/94.
Autor artykułu:
Aleksandra – Ogrodnik z wykształcenia i z zamiłowania.
Źródła:
- prof. dr hab. Kazimierz Mynett, Lilie, Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, Warszawa 1993,
- Z. Fiedorow, B. Gołębniak, Z. Weber, Ogólne wiadomości z fitopatologii, Wydawnictwo Akademii Rolniczej w Poznaniu, Poznań 2006.
Leave a Reply