Łódź kojarzona jest głównie z terenami poprzemysłowymi oraz industrialnymi lokalami przy ulicy Piotrkowskiej. To miasto zachwyca też jednak pięknymi parkami, dzięki którym odpoczniesz i wyciszysz się na łonie natury.
Co zaskakujące, tereny zielone zajmują aż dwadzieścia procent obszaru całego miasta. Łódzkie parki to nie tylko idealne miejsce na spacer, lecz także świadkowie ciekawych historii – przekonaj się sam. Przedstawiciele sieci AccorHotels przygotowali dla Ciebie listę parków, które warto odwiedzić.
Park Helenów, odwiedzany przez Tuwima
Park Helenów powstał w XIX wieku na życzenie właścicieli łódzkiego browaru – Anstadtów; nazwa parku pochodzi od imienia żony Karola Ludwika Anstadta. Początkowo Park Helenów funkcjonował jako ogród, w którym wydzielono część do uprawiania sportów (np. tenisa) oraz część wypoczynkową. Pod koniec XIX i na początku XX wieku to miejsce było centrum życia towarzyskiego – znajdowała się tu często odwiedzana restauracja oraz mini-zoo. Park Helenów cieszył się też popularnością wśród łódzkiej bohemy artystycznej – bywał tu sam Julian Tuwim. Ciekawostką jest, że właśnie w Parku Helenów odbył się pierwszy w Łodzi lot balonem w 1898 roku.
Park Kilińskiego z ponad 100-letnimi drzewami
Powstał pod koniec XIX wieku jako ogród przy willi Ludwika Grohmana. Na powierzchni prawie trzech hektarów znajduje się tu aż piętnaście pomników przyrody. Niegdyś można było tu podziwiać piękny staw, jednak zostały on zasypany w dwudziestoleciu międzywojennym. W latach 60. XX wieku w tajemniczych okolicznościach zniknęła też stąd ława z piaskowca, na której planowano zainstalować maszynę parową z 1854 roku. Obecną nazwę nadano Parkowi Kilińskiego w 1953 roku, kiedy po pracach konserwatorskich ponownie otwarto go dla mieszkańców miasta.
Park Mickiewicza – łódzkie Łazienki
Park Mickiewicza, zwany też potocznie Julianowskim (od imienia jednego z właścicieli), powstał na początku XIX wieku. W 1984 roku został wpisany do rejestru zabytków. Jego historia rozpoczyna się od decyzji właściciela fabryki, Juliusza Heinzla (barona von Hohels), który postanowił kupić teren rozciągający się nad doliną rzeki Sokołówki. Później zaczął on realizować szeroko zakrojone plany: wzniósł ogromny pałac w stylu renesansowym, z którego schody prowadziły wprost nad romantyczny zbiornik wodny. W okolicy pałacu utworzono park inspirowany ogrodami włoskimi, z fontannami i mostami. Potem park trafił w ręce spadkobierców Heinzla, a następnie został sprzedany miastu. Przed II wojną światową pałac w Parku Mickiewicza służył jako siedziba Armii „Łódź”, jednak w wyniku bombardowania we wrześniu 1939 roku został doszczętnie zniszczony.
Obecnie na powierzchni około pięćdziesięciu hektarów łodzianie mogą spacerować pięknymi, zadbanymi alejkami – Park Mickiewicza często jest nazywany łódzkimi Łazienkami. Wielbicieli starych, opuszczonych budynków na pewno zainteresuje pochodzący z początku XIX wieku budynek folwarczny, który znajduje się na terenie parku od strony ul. Sowińskiego.
Park Klepacza – łódzkie atrakcje dla wielbicieli zabytków i rzadkich roślin
Park Klepacza zajmuje stosunkowo małą (w porównaniu do innych łódzkich parków) powierzchnię – około trzy hektary. Powstał w 1904 roku, a na jego terenie znajdują się dwie piękne wille, wybudowane przez założycieli parku z rodziny Richterów. Obecnie są one wykorzystywane jako budynki Politechniki Łódzkiej. W Parku Klepacza znajdziemy wiele ciekawostek botanicznych. Rośnie tutaj dąb zwany Fabrykantem, który imponuje rozmiarami – jego pień ma ponad czterdzieści pięć metrów grubości, a korona rozciąga się na szerokość trzydziestu metrów. Park Klepacza to też jedyny park w Polsce z tak dużym nagromadzeniem cebulicy syberyjskiej – rośliny, która w okresie od marca do kwietnia rozkwita pięknymi, niebieskimi kwiatami.
Hotel w Łodzi blisko najpiękniejszych parków
Hotele sieci AccorHotels w Łodzi są położone w centrum miasta przy ulicy Piłsudskiego – z łatwością dotrzesz tam do wybranego przez siebie parku. Na przykład do opisywanego przez nas w tym artykule Parku Helenów masz stąd dziesięć minut spacerem, zaś do Parku Poniatowskiego w niecałe 5 minut.
Leave a Reply