Na weekend zapowiada się piękna pogoda i myślisz o turystycznym wyjeździe? Świetnie, teraz zostaje Ci jedynie zaplanowanie wycieczki, aby czas spędzony na zwiedzaniu sprawił Ci maksimum przyjemności. Przychodzimy z pomocą! Poniżej przygotowaliśmy kilka propozycji, również tych, które na pierwszy rzut oka są nieoczywiste. Miłego podróżowania!
Stare Miasto w Krakowie
Stare Miasto w Krakowie to klasyka, ale w żadnym wypadku nieprzereklamowana. Starówka wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO przyciąga rzesze turystów, którzy chcą choć na chwilę poczuć magiczny klimat tego miejsca. Niepowtarzalną architekturą czarują bowiem Sukiennice, Bazylika Mariacka, gotycka wieża ratuszowa z zegarem, pomnik Adama Mickiewicza czy jedenastowieczny Kościół Św. Wojciecha. Jeżeli wybierzesz się na weekend do Krakowa, koniecznie udaj się także na Wawel, wejdź na dziedziniec zewnętrzny i arkadowy oraz przejdź przez kultową Bramę Bernardyńską.
Rynek Kościuszki w Białymstoku
Rynek Kościuszki przyjmuje kształt podłużnego placu, który otoczony jest zarówno nowszymi, jak i starszymi budynkami – głównie kamienicami z XVIII wieku. Na rynku znajduje się oczywiście zabytkowy ratusz. Udając się w przeciwną stronę, w pewnym momencie dojrzysz po lewej Bazylikę Archikatedralną. Naprzeciwko kościoła rozciąga się park, w którego centralnym punkcie znajduje się Pałac i Ogród Branickich. Idąc dalej, można dotrzeć do usytuowanego wewnątrz parku budynku Uniwersytetu Medycznego. Ponadto warto wybrać się na spacer aleją Zakochanych i zwiedzić zabytkową fontannę w parku Planty. Z kolei jadąc do Białegostoku, należy uważać na zwierzęta wybiegające na drogę – w razie zderzenia z sarną czy dzikiem warto dysponować wiedzą zawartą w linkowanym artykule https://kalkulator-oc-ac.auto.pl/zderzenie-z-sarna-dzikiem-odszkodowanie/.
Starówka w Olsztynie
Ten niewielki zespół urbanistyczny warto odwiedzić ze względu na kameralny klimat, charakterystyczne brukowane deptaki i oryginalnie przyozdobione kamienice otaczające główny plac. W samym centrum znajduje się bryłowata budowla Starego Ratusza i Dom wybitnego architekta Ericha Mendelsohna. Przy ulicy Jana Długosza mieści się Bazylia konkatedralna, a po przeciwnej stronie ryneczku zlokalizowany amfiteatr im. Czesława Niemena.
Rynek Wielki w Zamościu
Gdy znajdziesz się na rynku, w oczy od razu rzuci się piękna i strzelista wieża Ratusza. Wokół niego rozciąga się wielki plac otoczony ze wszystkich stron odrestaurowanymi kamienicami wykończonymi w renesansowym stylu. Zbliż się do budynków, żeby dojrzeć zapierające dech w piersiach ornamenty architektoniczne czy charakterystyczne płaskorzeźby. Jeżeli wybierzesz się tam zimą, możesz wypożyczyć łyżwy i skorzystać z usług lodowiska, które otwierane jest w centralnym punkcie rynkowego placu. Możesz wybrać się także na spacer ulicą Grodzką, która doprowadzi Cię do imponująco prezentującej się Twierdzy Zamość.
Urokliwy sandomierski rynek
Nie każdy był w Sandomierzu, ale każdy wie, że warto. Skąd? Miasto, jak i sam rynek zyskały sławę dzięki serialowi „Ojciec Mateusz”, który gości na antenach telewizyjnych już od ponad 10 lat. Miasto urzeka turystów piękną architekturą kamieniczek otaczających plac i monumentalnym budynkiem ratusza. Będąc w Sandomierzu, koniecznie trzeba zwiedzić zlokalizowaną nieopodal starówki Bramę Opatowską, Kościół Świętego Ducha i Zamek Królewski z XIV wieku. Skorzystaj także z bogatej oferty gastronomicznej przyrynkowych kawiarenek i restauracji. Natomiast jeśli interesują Cię historyczne smaczki, zwiedź sandomierską Podziemną Trasę Turystyczną.
Leave a Reply