Już niedługo każda osoba pracująca będzie musiała złożyć swoją deklarację PIT. Jaki formularz wybrać? Dla kogo przeznaczony jest PIT 28 oraz do kiedy należy złożyć ryczałt ewidencjonowany 2023? Nie zwlekaj, zacznij przygotowywać się już dziś.
Formularz PIT 28 za 2022
Deklaracja PIT 28 jest przeznaczona dla osób, które opłacają ryczałt od przychodów ewidencjonowanych 2022 z tytułu:
- Prowadzą działalność w formie spółki (podatek ryczałtowy);
- Prowadzą działalność gospodarczą (podatek ryczałtowy);
- Posiadają umowy dzierżawy, poddzierżawy lub umowy najmu, podnajmu;
- Zajmują się sprzedażą produktów rolnych, które zostały przetworzone w inny sposób niż przemysłowy
Rozliczenie PIT jest ważne, ponieważ umożliwia uzyskanie zwrotu nadpłaconego podatku lub też uregulowanie niedopłaty. Pamiętaj, że termin na rozliczenie PIT jest ograniczony, dlatego warto zacząć przygotowywać się wcześniej.
Do kiedy PIT 28 2023? Podatnicy, którzy są opodatkowani ryczałtem ewidencjonowanym, powinni złożyć swoją deklarację do 2 maja 2023 roku kalendarzowego. Termin składania rozliczenia został wydłużony w stosunku do poprzednich lat, gdzie obowiązywał on do końca lutego następnego roku po roku rozliczeniowym. Pamiętaj jednak, że nie później niż do 28 lutego 2023 roku, należy uiścić podatek ryczałtowy za grudzień, a także ostatni kwartał, nawet w momencie gdy deklaracja nie została jeszcze złożona.
W bieżącym roku zmieniły się również zasady co do najmu prywatnego. Do tej pory wynajmujący mógł rozliczyć swój przychód na zasadach ogólnych lub jako podatek ryczałtowy. Najem prywatny 2023 i jego rozliczenie będzie możliwe jedynie jako podatek ryczałtowy 2023.
Stawki ryczałtu 2023
Poniżej znajduje się lista stawek ryczałtu na rok 2022/2023 w rozliczeniu PIT 28 2022 dotyczących różnych rodzajów działalności:
- 2% od przychodów uzyskanych ze sprzedaży produktów pochodzenia zwierzęcego lub roślinnego z własnego chowu bądź z własnej uprawy,
- 3% od przychodów handlowych i gastronomicznych (z wyjątkiem sprzedaży alkoholu powyżej 1,5%),
- 5,5% od robót budowlanych, a także przychodów wytwórczych,
- 8,5% od przychodów usługowych w tym gastronomicznych (przy sprzedaży alkoholu powyżej 1,5%),
- 10% dla usług sprzedaży oraz kupna nieruchomości na własny rachunek,
- 12% dla usług IT oraz doradztwa informatycznego,
- 12,5% od nadwyżki przychodów z tytułu umów najmu, dzierżawy itp. osiągających powyżej 100000 zł,
- 14% dla usług specjalistycznego projektowania, zdrowotnych, badań i analiz technicznych, a także architektonicznych i inżynierskich,
- 15% dla usług niematerialnych (np. pośrednictwo w handlu, hotele, wynajem samochodów);
- 17% dla wolnych zawodów.
Jak rozliczyć PIT 28 online?
Swoją deklarację PIT-28 2022, możesz wypełnić online. Jest to bardzo szybki i bezpieczny sposób, który pozwoli zaoszczędzić Ci sporo czasu. PIT-28 online możesz wypełnić za pomocą aplikacji PITax.pl. Wybierz rozliczenie dla siebie lub innej osoby, a następnie wyślij formularz przez Internet do Ministerstwa Finansów. Aby poprawnie wypełnić PIT28 2022, w pierwszej kolejności należy odpowiedzieć na kilka pytań w kreatorze, a system automatycznie wyliczy, a następnie wypełni należny zwrot, bądź niedopłatę jeśli takowa będzie.
Na stronie PITax.pl znajduje się także darmowy program do rozliczenia, który pozwala szybko przygotować formularz, dodać odpowiednie załączniki oraz wysłać lub pobrać deklarację w formacie PDF. Możesz tam również znaleźć przykładowy PIT-28 wzór wypełniony za 2022, czyli jak rozliczyć swój PIT 28 w następujących krokach.
PIT 28, czy można rozliczyć się wraz z małżonkiem?
Małżonkowie nie mogą rozliczać się razem w formie podatku ryczałtowego od przychodów ewidencjonowanych, co oznacza, że każdy z nich musi złożyć osobną deklarację PIT 28. Jeśli jedno z małżonków opodatkowuje swoje przychody ryczałem, to nie ma możliwości rozliczenia łącznego pozostałych przychodów opodatkowanych na zasadach ogólnych. Wyjątek stanowią przychody z umowy dzierżawy, poddzierżawy lub umowy najmu, podnajmu opodatkowane ryczałtem. W takim przypadku, możliwe jest wspólne rozliczenie innych przychodów opodatkowanych na zasadach ogólnych. Odliczenia od dochodu i podatku stosuje się również przy opodatkowaniu ryczałtem, co wymaga złożenia dodatkowo deklaracji PIT O i PIT D.
Jakie ulgi podatkowe można rozliczyć w ramach rozliczenia podatkowego PIT 28 2023?
W formularzu PIT 28 można odliczyć ulgi takie jak: ulga internetowa, darowizny na cele publiczne, religijne, charytatywno-opiekuńcze Kościoła, edukacyjne, walki z COVID, oddanie krwi, wydatki rehabilitacyjne oraz wpłaty na IKZE. Te ulgi należy wykazać w PIT O, który jest załącznikiem do PIT 28.
Podczas rozliczania ryczałtu, oprócz powyższych ulg, można uwzględnić m.in. wydatki mieszkaniowe z poprzednich lat, odliczenie składki zdrowotnej (do 50% zapłaconych składek), ulgę odsetkową wynikającą z tytułu oszczędzania na kasie mieszkaniowej oraz ulgę na terminal płatniczy. Ryczałt daje również możliwość skorzystania z nowych ulg, które wprowadziły zasady Polskiego Ładu, takich jak ulga dla młodych, ulga dla rodzin wielodzietnych 4+, ulga na powrót, a także ulga dla seniorów, którzy pracują.
Leave a Reply