Monstrualne budowle w różnych częściach świata powstawały ku chwale bogów urzeczywistniając wizje władców i ich możliwości. Taki sam pomnik ku muzom wybudował król Bawarii uznany przez swoich oponentów za szalonego.
Jak powstała perełka Bawarii
Bawaria to kraj znany z pięknych alpejskich widoków, ślicznych malowniczych miasteczek i piękny Zamek Neuschwanstein. Niejedna adaptacja Disneya korzystała w swoich scenach właśnie z wizerunku tego zamku. Stojąca na skale bryła wznosząca się ponad lasami oraz malowniczymi jeziorkami pięknie wpasowuje się w cały krajobraz.
Postacie jak z bajki
Cały kompleks powstał jako wizja króla Bawarii Ludwika II. Swoje pomysły na wygląd całości a także kompozycje poszczególnych część czerpał między innymi z legend. Mimo, że stylizowany na średniowieczny Zamek Neuschwanstein jest wyposażony w nowoczesne jak na tamte czasy udogodnienia, takie jak spłuczki w toalecie czy podgrzewacze bieżącej wody. To zresztą nie jedyne udogodnienia, które miały sprawić, że rezydencja byłaby wygodnym lokum dla swoich gospodarzy. Król oczywiście nie miał w planach udostępnienia jej dla zwiedzających. Jednak po jego śmierci zadecydowano inaczej.
Inwestycja z wielokrotnym zyskiem
Zamek Neuschwanstein jest jedną z najważniejszych budowli historyzmu. Kiedy to w XIX wieku posiadający pieniądze i wielką wyobraźnię inwestorzy wznosili budynki charakterystyczne dla minionych epok. Oczywiście budowli tego stylu jest w Europie naprawdę sporo. Powstało dużo rezydencji prywatnych nawiązujących do minionych epok jak i budynków administracyjnych. Zamek Neuschwanstein jest znany na cały świat i przynosi spore zyski z turystyki.
Budowa zamku
Zamek Neuschwanstein powstał jako kolejna budowla króla Ludwika II. Komponował on poszczególne elementy zamku czerpiąc natchnienie ze sztuki której był wielkim orędownikiem. Działał bardziej jako protektor wielu znanych twórców, między innymi Wagnera. Budowę Zamku Neuschwanstein zaczęto w 1869 roku. Przez okres budowy była to jedyna zatrudniająca tyle osób inwestycja w okolicy. Oczywiście dodatkowe fundusze wpłynęły na rozwój okolicy. Przy jego budowie powstał też jeden z nielicznych wówczas związków zawodowych, które dbały o interesy robotników. Jak na owe czasy było to bardzo postępowe podejście do pracowników fizycznych.
Po abdykacji
Budowy nie ukończono przed śmiercią króla. Uznany za niepoczytalnego i umieszony w innym zamku gdzie w pobliskim jeziorze znaleziono jego ciało. Wysnuto hipotezy, że jego śmierć nie była przypadkowa. Natomiast Zamek Neuschwanstein postanowiono udostępnić zwiedzającym. Dzięki wpływowi z biletów udało się spłacić część długów zaciągniętych przez króla.
Do czasów obecnych
Sam Zamek Neuschwanstein usytuowany w mało strategicznym rejonie uniknął zniszczeń w obu wojnach światowych. W czasie Drugiej Wojny Światowej służył Niemcom za magazyn zrabowanych dzieł, głównie z Francji. Po odbiciu go przez wojska alianckie zawartość dostała się w ręce zjednoczonych wojsk.
Na ten czas Zamek Neuschwanstein jest jedna z największych i najbardziej rozpoznawalnych atrakcji w Niemczech. Równie często jak w filmach gości też jego wizerunek w bajkach oraz na fotografiach. Korzyści z istnienia tego zamku w malowniczym miejscu Bawarii już dawno przekroczyły koszty poniesione przy jego budowie. Niekorzystna na pierwszy rzut oka inwestycja okazała się jednym z najlepszych. Dzięki temu w regionie cały czas jest napędzany ruch turystyczny, a wpływy do budżetu także nie są małe.
Leave a Reply