Skip to content
  • Turystyka
  • Finanse
  • Lifestyle
  • Moda
  • Rozrywka
  • Sport
  • Kontakt
Menu
Newholiday.pl
  • Turystyka
  • Finanse
  • Lifestyle
  • Moda
  • Rozrywka
  • Sport
  • Kontakt
Home / Turystyka / Sen pod chmurką: namiot, tarp czy hamak?
Posted inTurystyka

Sen pod chmurką: namiot, tarp czy hamak?

mężczyzna w hamaku
Posted By admin Posted on 31 marca 2021
0

Artykuł sponsorowany.

Kiedy myślimy o noclegu pod chmurką, pierwszym, co przychodzi nam do głowy, jest namiot. To najpopularniejsza, ale nie jedyna opcja – noc możemy spędzić też pod tarpem lub w hamaku. Jakie są zalety i wady każdego z tych rozwiązań? Które z nich najlepiej spełni funkcję outdoorowego M1? Podpowiadamy!

Biwakowanie na dziko: namiot

Chyba większości z nas przynajmniej raz zdarzyło się spędzić noc w namiocie, choćby za dzieciaka w ogrodzie u dziadków czy na wielkim muzycznym festiwalu. Kiedy łapiemy outdoorową zajawkę i zaczynamy biwakować w terenie w czasie kilkudniowych wędrówek po górach, namiot staje się naszym naturalnym wyborem. Taka forma schronienia podczas nocowania pod chmurką ma oczywiście wiele zalet, ale warto być świadomym również jej ograniczeń.

Największa zaleta namiotu to uniwersalność. Jego konstrukcja sprawia, że można go rozstawić gdziekolwiek – potrzebny będzie tylko kawałek w miarę równego gruntu. Namiot zapewnia również duży komfort. Osłania od otoczenia, gwarantując prywatność, a przede wszystkim skutecznie chroni przed deszczem i wiatrem oraz insektami czy kleszczami. Można w nim nocować zarówno latem, jak i zimą.

Wśród wad tego rozwiązania z pewnością należy wymienić wagę. Podłoga, tropik, stelaż – to wszystko waży. Tarp czy hamak przeważnie będą lżejsze od namiotu, bo po prostu mają prostszą konstrukcję. Rozkładanie namiotu, zwłaszcza starszego typu, zajmuje też nieco więcej czasu, co ma znaczenie na przykład w deszczu – może się zdarzyć, że zanim zabezpieczysz sypialnię tropikiem, ona już przemoknie.

para w namiocie

Biwak na lekko: tarp

Tarp to plandeka wykonana z nieprzemakalnej, wytrzymałej tkaniny, najczęściej poliestru lub nylonu, którą można rozciągnąć za pomocą specjalnych odciągów, tworząc w ten sposób proste zadaszenie. Początkowo tarpy służyły turystom śpiącym w hamakach, jednak szybko zauważono, że można je rozkładać także na ziemi jako prostszą alternatywę dla namiotów. I to właśnie chyba najlepsze określenie rozwiązania tego typu: prostsza alternatywa dla namiotu.

Największa zaleta tarpów to lekkość. Takie schronienie pozbawione jest podłogi czy stelaża, więc waży zdecydowanie mniej niż namiot, a przy tym zajmuje mniej miejsca w plecaku. Można go też rozstawić na różne sposoby, w zależności od potrzeb, upodobań czy warunków, w jakich biwakujesz. W razie niepogody stworzysz z niego nawet przypominającą namiot „piramidę”, która z każdej strony zapewnia osłonę od otoczenia.

Miłośnicy biwakowania na dziko, którzy zamienili namiot na tarp, chwalą też przestrzeń, którą daje takie schronienie. Pod standardową płachtą zmieszczą się nawet 3 osoby – namiot o takich gabarytach byłby zdecydowanie cięższy. Jej otwarta konstrukcja niweluje również problem z kondensacją pary wodnej po wewnętrznej stronie materiału, a latem zapewnia przyjemny przewiew i wentylację. Nocleg pod tarpem oznacza też bliższy kontakt z przyrodą – doświadcza się wówczas bliskości natury wszystkimi zmysłami. Leżąc w śpiworze, możesz wygodnie obserwować zachód i wschód słońca albo życie lasu czy łąki i nie uronisz z tego widoku ani chwili.

Oczywiście to, co jest zaletą dla jednych, drudzy odbiorą jako wadę – ta otwartość sprawia, że tarp nie zapewnia tak dużej prywatności, wygody i ochrony przed warunkami atmosferycznymi czy owadami, jak namiot. Nie sprawdzi się też w każdych warunkach. Zimą czy przy naprawdę paskudnej pogodzie lepszym wyborem będzie jednak namiot.

podwieszony hamak

Hamak

Noc podczas biwaku w górach spędzić można również w hamaku. Turyści korzystający z tego rozwiązania chwalą je za niezwykłą wygodę – i faktycznie, spanie w hamaku może być bardziej komfortowe niż nocleg na najwygodniejszym nawet materacu. Hamak zajmuje też niewiele miejsca w bagażu. Nie w każdym miejscu można go jednak rozłożyć – potrzebne będą 2 solidne punkty zaczepienia, więc odpada biwakowanie na otwartej przestrzeni. Z drugiej strony zachodzi tutaj klasyczne „coś za coś”, bo nie trzeba się martwić o to, czy podłoże jest równe albo suche.

Myśląc o noclegu w hamaku, pewnie wyobrażasz sobie cudownie bezchmurną, bezwietrzną, ciepłą noc. To jednak rozwiązanie, z którego można korzystać również w nieco gorszych warunkach – wystarczy nad hamakiem zawiesić tarp. Latem przyda się też moskitiera.

Warto dodać, że do hamaka konieczne będzie dokupienie specjalnej podpinki, jak na przykład QUILT marki Pajak, którą montuje się od spodu, aby zapewnić sobie ochronę przed chłodem. Hamak opina śpiącą w nim osobę, co powoduje, że wypełnienie śpiwora w części, na której leży, nie może się rozprężyć, a to z kolei wpływa na pogorszenie jego właściwości termoizolacyjnych. Podpinka stanowi dodatkową warstwę izolacji przed chłodem.

mężczyzna układa śpiwór w hamaku

Pamiętaj o dobrym śpiworze!

Niezależnie od tego, czy planujesz spędzić noc w namiocie, pod tarpem czy w hamaku, potrzebujesz dobrego śpiwora. Największy komfort zapewni Ci śpiwór puchowy – naturalny puch to najdoskonalszy rodzaj wypełnienia, wyróżniający się rewelacyjnymi właściwościami termoizolacyjnymi. Dzięki jego dużej sprężystości i zdolności do kompresji taki śpiwór jest superlekki i możliwy do skompresowania do postaci niewielkiego pakunku, który bez problemu zmieści się w plecaku. A w czasie kilkudniowej wyprawy waga i gabaryty ekwipunku będą mieć ogromne znaczenie!

Termikę śpiwora musisz oczywiście dostosować do warunków, jakie spodziewasz się zastać w miejscu biwakowania, oraz swojego indywidualnego odczucia zimna. Pamiętaj jednocześnie, że za ciepły śpiwór uniemożliwi Ci komfortowy sen. Poszukując ideału, zwróć uwagę na zakres temperatur, jaki oferuje dany model, a także parametry wypełnienia: sprężystość puchu oraz stosunek puchu do pierza. Jeśli potrzebujesz pomocy w rozszyfrowaniu tych wartości, zajrzyj na naszego bloga: pajaksport.pl/blog. Tam wszystko tłumaczymy!

kobieta siedzi pod puchowym śpiworem

Skoro rozważasz taką kwestię, jak wybór między namiotem, tarpem a hamakiem, z pewnością jesteś już na wyższym etapie outdoorowego wtajemniczenia. To naturalne, że wraz ze wzrostem doświadczenia zaczyna się dostrzegać niedomagania dotychczasowego sprzętu i poszukiwać czegoś nowego, lepszego. Zastanawiając się nad tym, czy na następną wyprawę zabrać namiot, tarp, czy hamak, weź pod uwagę przede wszystkim swoje potrzeby i upodobania – w wielu warunkach każde z tych rozwiązań sprawdzi się tak samo dobrze. Do wybranego zestawu dobierz puchowy śpiwór od pajaksport.pl, a z pewnością wyśpisz się tak wygodnie, jak we własnym łóżku!

Źródło zdjęć: pajaksport.pl

Previous Article Czym się kierować, jeżeli wybieramy bramki piłkarskie?
Next Article Jak żyć w zgodzie z robotami Google?

Related Posts

Wynajmowanie dużego apartamentu na kilka dni
Posted inTurystyka

Hotel, czy apartament – co sprawdzi się lepiej i dla kogo?

Podróżowanie bywa i przyjemne i kształcące, gdy możemy poznawać nowe miejsca, kultury, zabytki. Jest jednak także praktyczny aspekt podróżowania dotyczący tego, gdzie wybierać nocleg. Kiedyś mogliśmy liczyć jedynie na zorganizowane ośrodki, hotele, hostele czy tzw. kwatery prywatne. Obecnie, podobnie jak

Read More about Hotel, czy apartament – co sprawdzi się lepiej i dla kogo?
Posted By admin Posted on 18 stycznia 2023
0
Widok na Malediwy z samolotu
Posted inFinanse Turystyka

Ile kosztuje wycieczka na Malediwy i dlaczego warto wybrać się w to miejsce?

Malediwy. Brzmi pięknie i egzotycznie, prawda? Kojarzą się z ciepłem, morze, plażą i wakacjami. nic dziwnego. Malediwy to jedno z najpiękniejszych i zarazem najbardziej magicznych miejsc na świecie. Któż nie chciałby spędzić tam choć jednych wakacji w życiu?

Read More about Ile kosztuje wycieczka na Malediwy i dlaczego warto wybrać się w to miejsce?
Posted By admin Posted on 7 października 2022
1
Podróżowanie busem by zwiedzać Holandie
Posted inTurystyka

Zalety podróżowania busem „door to door” do Holandii

Artykuł partnera. Podróż busem door to door cieszy się coraz większą popularnością. Warto wiedzieć o co dokładnie chodzi w tego typu podróży.

Read More about Zalety podróżowania busem „door to door” do Holandii
Posted By admin Posted on 19 sierpnia 2022
1

Leave a Reply

Anuluj pisanie odpowiedzi

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Ostatnie wpisy

  • Hotel, czy apartament – co sprawdzi się lepiej i dla kogo?
  • Przykłady nieoczywistych połączeń butów z różnymi fasonami sukienek
  • Jak upiec brownie?
  • Ile kosztuje wycieczka na Malediwy i dlaczego warto wybrać się w to miejsce?
  • Czy delikatna skóra i znamię są przeciwwskazaniem do tatuaży?

Najnowsze komentarze

  • Marta Adamczyk - Ile kosztuje wycieczka na Malediwy i dlaczego warto wybrać się w to miejsce?
  • Janek - Czy delikatna skóra i znamię są przeciwwskazaniem do tatuaży?
  • Grazia8 - Zalety podróżowania busem „door to door” do Holandii
  • Laura N - Stylizacje do szkoły na jesień
  • ulka9 - Modny, wakacyjny look. Sprawdź, jak go stworzyć
Theme by Bloompixel. Proudly Powered by WordPress