W Polsce także znajdują się wspaniałe perełki europejskiej architektury, które koniecznie musisz poznać. Wiele z nich jest wpisane na listę UNESCO.
Katedra na Wawelu
To najważniejszy z naszych zabytków i niezaprzeczalny skarb narodowy. Tu w swoim wiecznym spoczynku leżą królowie, biskupowie i najbardziej zasłużeni dla ojczyzny Polacy. Katedra jest obowiązkowym punktem każdej wycieczki do Krakowa.
Ratusz w Sandomierzu
Nietypowa, geometryczna budowla zachwyca swoją monumentalnością. Posada zegar słoneczny, którym odmierza godziny już od XIV wieku! W Sandomierzu oprócz ratusza można wybrać się do trasy podziemnej i posacerować po uroczych uliczkach, wybrać się na zamek lub wejść do bramy opatowskiej. Sandomierz jest gościnny i piękny, w sam raz na rodzinną wycieczkę.
Kościół Mariacki w Krakowie
To najbardziej rozpoznawalna wizytówka Krakowa, przeznaczona nie tylko dla turystów. To również miejsce modlitwy i skupienia. Wchodząc do bazyliki, należy zapoznać się z regulaminem i zachowywać absolutną ciszę i podziwiać wspaniały tryptyk Wita Stwosza.
Ratusz w Zamościu
Zamość zrobi wrażenie na nawet najbardziej sceptycznie nastawionych turystów. Rząd różnokolorowych kamienic i majestatyczny ratusz zbudowany w stylu marinistyczno-barokowym pochodzą z II połowy XVIII wieku. Świetne miejsce na leniwe przechadzki.
Ratusz w Poznaniu
Kolejna renesansowa perełka z XIV wieku, powstała w strzelistym, gotyckim stylu. Codziennie w południe z poznańskiego ratusza odgrywany jest hejnał i można podziwiać dwa małe koziołki, które trykają się dwanaście razy, zgodnie z wybiciem zegara. W ratuszu mieści się Muzeum Historii Miasta Poznania.
Dwór Artusa w Gdańsku
We dworze mieści się Oddział Muzeum Gdańska. Dwór to wspaniały, reprezentacyjny obiekt architektoniczny, powstały w XIV wieku. W swoim wnętrzu kryje renesansowe perełki, rzeźby świętych. Dwór pełni również funkcje reprezentacyjne i często przyjmuje zacnych gości.
Ratusz we Wrocławiu
Najcenniejszy zabytek tego miasta, jednocześnie jeden z najlepiej zachowanych ratuszy w całym kraju. Ratusz we Wrocławiu przedstawia styl późnogotycki, a powstawała przez blisko 250 lat od XIII wieku. Ratusz można śmiało zwiedzić, mieści się tam wrocławskie Muzeum Miejskie. Po zwiedzaniu można zjeść pyszny obiad w słynnej Piwnicy Świdnickiej.
Opactwo oo. Benedyktynów w Tyńcu
Położone niedaleko Krakowa nad Wisłą opactwo początkami sięga aż 1044 roku! Opactwo składa się z klasztoru, kościoła i muzeum. Warto odwiedzić to miejsce dla wspaniałych widoków i lokalizacji, a także zbiorów muzealnych, w których odkryjecie wykopaliska archeologiczne, elementy towarzyszące obrzędom liturgicznym, stare księgi i wiele, wiele więcej. Muzeum posiada bardzo ciekawą ofertę dla zwiedzających, a trasa jest dopracowana i omówiona w każdym szczególe.
Chciałabym wrócić jeszcze do Sandomierza, miasta Ojca Mateusza, uwielbiam ten serial!